Öne Çıkanlar ABD Aşık Veysel Megali İdea Özgür Özel Abdülkadir Aslantaş

TÜRKİYE TARIMINDA İKİNCİ SIRADA

Manisa  Ziraat Fakültesi İstiyor

Yazan 24. Dönem Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş

Bu Yazı YÖK Başkanımıza Açık Bir Mektuptur!

Daha önce değişik makalelerimde bu konunun önemini ve gerekliliğini defalarca yazdım. Bu konuda pek çok yetkiliden bizzat telefonlar aldım. Bana değişik yorumlarla dönüşler oldu. Hemen hemen Manisa sevdalısı herkes ilimiz için Ziraat fakültesinin gerekli olduğunu belirtti. Karşı çıkan üç beş görüşü önemsememiz gerektiği ifade edildi. Pek çok ilçemizden arayan hemşehrilerimiz bu fakültenin kendi ilçelerine yapılmasını arzu ettiklerini belirttiler. Bir kaç kişi neden milletvekili ilken bunu yapmadınız diye de sordu. Milletvekili olduğum dönemde bizzat o zamanki YÖK başkanına gittim ve bu görüşümü yazılı ve sözlü olarak dile getirdim. Arşivlere bu ziyaretim ile ilgili haberler mevcuttur. O zaman da bunun gerekliliğini savundum şimdi de savunuyorum. Bu konuda mırın kırın edenlere ve aksini düşünenlere soruyorum; “Siz sorundan yana mısınız? Çözümden yana mısınız? Siz Manisa’nın yanında mısınız?”

Manisa sanayi, eğitim ve turizm kentidir, ama en önemlisi bir tarım kentidir. Gediz Ovası gibi ülkemizin sayılı ovalarından birisine sahip olan Manisa’mız tarımda söz sahibidir. İlimiz tarımsal tarımda istihdamda Türkiye’de ikinci sırada yer almaktadır. Tarımsal sanayi ve tarım ürünleri ihracatımız toplam ihracatın içinde önemli yer tutmaktadır. Alaşehir’de bu amaçla Gümrük Müdürlüğü kurulmuştur.

Ülkemizde üretilen kuru üzümün % 88’ini, sofralık üzümün % 26’sını, yumurta üretiminin 15’ini, beyaz et üretiminin % 14’ünü, sofralık zeytinin % 37’sini, mısırın % 10’unu, kirazın % 9’unu, domatesin % 8’ini Manisa’mız tek başına karşılamaktadır. İlimizde 464 adet sebze ve meyve işleme tesisi bulunmaktadır.

Türkiye’deki 162 milyon zeytin ağacının 20 milyonu Manisa’dadır. Dikili kiraz ağacı sayısı bakımından ilimiz birinci sıradadır. İlimizde 2012 yılı sonu itibariyle 258 tarım ve hayvancılıkla ilgili kooperatif, 3 adet kooperatif üst birliği ve 22 adet üretici birliği olmak üzere toplam 283 adet tarımsal amaçlı üretici örgütü mevcuttur. Bu birliklere 34.438 çiftçimiz üyedir.

Manisa’mızda sulanabilir ve ekilebilen tarım alanları önemli yer tutmaktadır. Şu an 49 gölet ve 3 baraj projemiz devam etmektedir. 600 dekar alanda seracılık yapılmaktadır. Tüm bu veriler göstermektedir ki; Manisa çok önemli bir tarım kentidir. Arazi varlığımızın % 38’i tarım arazisidir. Bunun % 40’ında sulu tarım yapılmaktadır. Çiftçi kayıt sisteminde 71.243 üreticimiz mevcuttur.

İlimizde 224.334 adet büyükbaş hayvan, 778.321 adet küçükbaş hayvan, kanatlı sektöründe de 30 milyona yakın hayvan bulunmaktadır. 72 bin adet arı kovanı bulunmaktadır. Arazi yapısının tarıma uygun olması, sulu tarım alanlarının gün geçtikçe artması sonucu tarımın önemi önümüzdeki yıllarda daha artacaktır.

Manisa’ya Ziraat Fakültesi izni çıkarsa ben eminim ki bir belediyemiz ziraat fakültesi binasını yapacak ve üniversitemize teslim edecektir. Pek çok ilçemizin ziraat fakültesine sahip çıkacağını düşünüyorum.

Sonuç olarak şunu ifade etmek istiyorum. Bu kadar tarım ile iç içe olan bir ilde ziraat ve tarımla ilgili bir fakültenin bugüne kadar kurulamamış olması bir eksikliktir. Bizden daha küçük nüfusa sahip ve tarımdaki etkinliği bizimle ölçülmeyecek kadar küçük olan illerde ziraat fakültesi bulunmasına rağmen Manisa’da olmaması bizleri üzmektedir. Manisa hem Ziraat Fakültesini hem Ziraat Lisesini hak eden ilk 10 il arasında yer almaktadır. YÖK Genel Kurulu ve Sayın YÖK Başkanımızdan bu konuda olumlu bir adım bekliyoruz.

Anahtar Kelimeler:
ManisaYÖKTarım
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Zeynep 2 yıl önce

Çok yerinde bir talep kesinlikle bunun hayata geçirilmesi gerekiyor.