Öne Çıkanlar Stefano Scoglio Dr. Vernon Coleman DSÖ Assoc. Prof. Dr. Mustafa Erdoğan SÜRAT Reiner Fuellmich

YÜZ MASKELERİ ETKİLİ Mİ?

Maske konusunda tüm dünyadaki bilimsel veriler bir araya getirildi, sonuç hiçbir etkisi ve faydası yok, üstelik sağlığa zararlı sonucu da çıktı. 

5gvirusnews Haber Merkezi Bern / 6 Kasım  2020

 1. YÜZ MASKELERİNİ ETKİNLİĞİ ÜZERİNE ARAŞTIRMLAR
 2. YÜZ MASKELERİNİN ETKİLİ OLDUĞUNU İDDİA EDEN ARAŞTIRMALAR
 3. YÜZ MASKELERİNİN RİSKLERİ

Yüz maskelerinin etkinliğine ilişkin mevcut kanıtlara genel bir bakış.

A- YÜZ MASKELERİNİ ETKİNLİĞİ ÜZERİNE ARAŞTIRMLAR

Şimdiye kadar, çoğu çalışma, genel popülasyonda kumaş yüz maskelerinin ne kişisel koruyucu ekipman ne de bir kaynak kontrolü olarak etkinliği hakkında çok az kanıt buldu veya hiç kanıt bulamadı.

 1. ABD CDC tarafından yayınlanan pandemik influenza üzerine Mayıs 2020 meta-çalışması, yüz maskelerinin ne kişisel koruyucu ekipman ne de kaynak kontrolü olarak hiçbir etkisi olmadığını buldu. (1)
 2. Oxford Kanıta Dayalı Medince Merkezi tarafından Temmuz 2020'de yapılan bir inceleme , kumaş maskelerin virüs enfeksiyonu veya bulaşmasına karşı etkililiğine dair hiçbir kanıt olmadığını ortaya koydu . (2)
 3. East Anglia Üniversitesi tarafından yapılan bir Covid-19 çapraz ülke araştırması, maske gerekliliğinin hiçbir faydası olmadığını ve hatta enfeksiyon riskini artırabileceğini buldu. ( 3)
 4. Illinois Üniversitesi'nden iki ABD'li solunum ve bulaşıcı hastalık profesörü tarafından Nisan 2020'de yapılan bir inceleme , yüz maskelerinin günlük yaşamda ne kendi kendini koruma ne de üçüncü tarafları (sözde kaynak kontrolü) hiçbir etkisi olmadığı sonucuna vardı. (4)
 5. New England Journal of Medicine'de Mayıs 2020'de yayınlanan bir makale , bez yüz maskelerinin günlük yaşamda çok az koruma sağladığı veya hiç koruma sağlamadığı sonucuna varıldı. (5)
 6. Nisan 2020'de yapılan bir Cochrane incelemesi (ön baskı), yüz maskelerinin ne genel popülasyonda ne de sağlık bakımı çalışanlarında grip benzeri hastalık (GBH) vakalarını azaltmadığını ortaya koydu. (6)
 7. Norwich School of Medicine (ön baskı) tarafından Nisan 2020'de yapılan bir inceleme , "kanıtların yüz maskelerinin yaygın kullanımını desteklemek için yeterince güçlü olmadığını", ancak "geçici yüksek risk durumlarında özellikle savunmasız bireyler" tarafından maske kullanımını desteklediğini ortaya koydu. (7)
 8. Japon araştırmacılar tarafından Temmuz 2020'de yapılan bir araştırma , kumaş maskelerin geniş gözenek boyutları ve genel olarak uyumsuz olmaları nedeniyle "koronavirüse karşı sıfır koruma sağladığını" buldu. (8)
 9. British Medical Journal BMJ Open'da 2015 yılında yapılan bir araştırma , kumaş maskelerin partiküllerin% 97'sine nüfuz ettiğini ve nemi muhafaza ederek veya tekrar tekrar kullanarak enfeksiyon riskini artırabileceğini buldu. (9)
 10. Alman bir viroloji, epidemiyoloji ve hijyen profesörü tarafından Ağustos 2020'de yapılan bir incelemede , bez yüz maskelerinin etkililiğine dair hiçbir kanıt bulunmadığı ve halk tarafından günlük olarak uygunsuz maske kullanımının aslında enfeksiyonlarda artışa yol açabileceği bulundu. (10)
Ek Hususlar
 1. SARS-2 koronavirüs en az damlacıkları tarafından değil, aynı zamanda sadece kapalı ortamlarda iletilen daha küçük aerosoller olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, büyük gözenek boyutları ile uyumsuz olmaları nedeniyle, kumaş maskeler aerosolleri filtreleyemez (aşağıdaki video analizine bakın): aerosollerin% 90'ından fazlası maskeye nüfus eder veya  maskeden çıkarak birkaç dakika içinde orta büyüklükteki bir odayı doldurur.
 2. WHO’nun  Haziran 2020 olduğunda BBC'ye itirafı, maskenin etkili olduğuna ilişkin delileri inceledik ama siyasi lobi etkili oldu. (D. Cohen, BBC Medikal Muhabiri).
 3. Enfekte olmayan kişilerden oluşan kontrol grubuna kıyasla, her zaman maske takmak enfeksiyon riskini azaltmadı.
 4. Japonya’da yüz maskelerini yaygın şekilde kullanmasına rağmen etkili olmadı. Grip virüsleri kolayca bulaştı.
 5. Hawaii , Kaliforniya , Arjantin , İspanya , Fransa , Japonya ve İsrail gibi ilkbaharda toplu taşıma araçlarında ve mağazalarda zorunlu yüz maskeleri uygulamaya koyan birçok eyalet, Temmuz ayından itibaren enfeksiyonlarda güçlü bir artış gördü ve bu, maske politikalarının düşük etkinliğine işaret ediyor. (11)
 6. Avusturyalı bilim adamları , koronavirüs enfeksiyon oranı üzerinde hiçbir etkisi olmadığını buldu.  (12)
 7. ABD’nin Kansas eyaletinde, sağlık departmanın resmi istatistikleri ve verileri değerlendirildiğinde  maske takmayan  90  ilçede, maske takan 15 ilçeden  daha düşük coronavirüs enfeksiyonu görüldü.  Bu gerçek gizlemek istendi ve istatistik değiştirilmeye çalışıldı. (13)
 8. Yaygın inanışın aksine, hastanelerde yapılan araştırmalar , ameliyatlar sırasında cerrahlar tarafından tıbbi maske takmanın hastalarda ameliyat sonrası bakteriyel yara enfeksiyonlarını azaltmadığını ortaya koydu. (14)  
 9. Ünlü 1918 grip salgını sırasında, genel nüfus arasında bez yüz maskelerinin kullanımı yaygındı ve bazı yerlerde zorunluydu, ancak hiçbir fark yaratmadı. (15)
 10. Düşük covid enfeksiyonu ve ölüm oranlarına sahip Asya ülkeleri yüz maskelerinden değil, esas olarak sınırların erken kapatılmasından yararlandı . Bu, maske zorunluluğu getirmeyen ancak sınırlarını erken kapatan  (16) ve çok düşük covid enfeksiyonu ve ölüm oranları gören Norveç, Finlandiya ve Danimarka gibi İskandinav ülkeleri tarafından onaylandı .
 11. Minnesota Üniversitesi'nden araştırmacılar , SARS-CoV-2'nin bulaşıcı dozunun sadece 300 viryon (viral partiküller) olduğunu bulurken, tek bir dakikalık normal konuşma 750.000’den(17) fazla viryon oluşturabilir ve bu da kumaş yüz maskelerinin bulaşıcı bir dozu engelleme olasılığını ortadan kaldırır. .
 12. Bugüne kadar, bir topluluk ortamında yüz maskelerinin covid enfeksiyonuna karşı etkinliği üzerine tek randomize kontrollü çalışma Danimarka'da yapıldı. Basında çıkan haberlere göre, yüz maskelerinin bir etkisi bulunamadı, ancak çalışmanın yayınlanması üç büyük dergi tarafından reddedildi. (18)

Pek çok eyalette, maske yetkileri getirildikten sonra enfeksiyonlar artmaya başladı.

Aşağıdaki tablo, Fransa'nın çok tipik örneğini göstermektedir.

Diğer örnekler arasında Kaliforniya, Florida, Hawaii, Arjantin, Peru, Filipinler, İspanya, İtalya, Birleşik Krallık, İsrail, Japonya, İsviçre ve çok daha fazlası bulunmaktadır.  (19)

Fransa: Maskeler ve enfeksiyonlar (SPF)

Dr. Theodore Noel yüz maskesi aerosol sorununu açıklıyor

B- YÜZ MASKELERİNİN ETKİLİ OLDUĞUNU İDDİA EDEN ARAŞTIRMALAR

Son zamanlarda yapılan bazı araştırmalar, bez yüz maskelerinin yeni koronavirüse karşı gerçekten etkili olduğunu ve en azından diğer insanların enfeksiyonunu önleyebileceğini savundu. Bununla birlikte, bu çalışmaların çoğu zayıf bir metodolojiden muzdariptir ve bazen iddia ettiklerinin tersini gösterir.

Tipik olarak, bu çalışmalar diğer önlemlerin etkisini, enfeksiyon sayılarının doğal gelişimini, test aktivitesindeki değişiklikleri görmezden gelir veya ülkeleri çok farklı koşullarla karşılaştırırlar.

Genel Bakış:

 1. Bir dergide Lancet meta-çalışma yaptırdığı, DSÖ , iddia maskeleri “could” bir hastane ortamında ağırlıklı N95 respiratörlerin kabul enfeksiyon riskindeki azalma, ancak çalışmalara kurşun değil, bir topluluk ortamda bez maskeler, kanıtların gücü "düşük" olarak bildirildi ve uzmanlar çalışmada çok sayıda kusur buldu . Toronto Üniversitesi'nde epidemiyolog olan Profesör Peter Jueni, DSÖ çalışmasını “esasen yararsız” (20) olarak nitelendirdi.
 2. PNAS dergisindeki bir araştırma, maskelerin üç küresel sıcak noktada (New York City dahil) enfeksiyonlarda bir azalmaya yol açtığını iddia etti. (21) Ancak çalışma enfeksiyonlardaki doğal düşüşü ve diğer eşzamanlı önlemleri hesaba katmadı. Çalışma o kadar kusurluydu ki 40'tan fazla bilim insanı çalışmanın geri çekilmesini (22) tavsiye etti .
 3. Bir Alman araştırması, Alman şehirlerinde zorunlu yüz maskelerinin kullanılması enfeksiyonlarda azalmaya yol açtığını iddia etti. (23) Ancak veriler bu iddiayı desteklemiyor: bazı şehirlerde değişiklik olmadı, bazılarında azalma, bazılarında enfeksiyonlarda artış (aşağıdaki grafiğe bakın). Jena şehri, yalnızca eşzamanlı olarak Almanya'daki  en katı karantina kurallarını (24) getirdiği için bir 'istisnaydı' , ancak çalışma bundan bahsetmedi.
 4. Bir ABD çalışmasında iddia (25) zorunlu maskeleri 15 eyalette enfeksiyonların azalmasına neden olmuştu, ancak çalışma enfeksiyon oranı zaten o zaman çoğu eyalette azalmıştı ve diğer eyaletler ile bir karşılaştırma yapılmış değildi, onun için dikkate alınmadı. Çalışma yayınlandıktan sonra, maskeli eyaletlerde enfeksiyonlar artmaya başladı (örn. California, Florida ve Hawaii'de).
 5. Kanada’da yapılan bir çalışma, (26) zorunlu maskeleri olduğu ülkeler zorunlu maskeleri olmayan ülkelere göre daha az ölüm vardı. Ancak çalışma Afrika, Latin Amerika, Asya ve Doğu Avrupa ülkelerini çok farklı enfeksiyon oranları ve nüfus yapılarıyla karşılaştırdı.
 6. Oxford Üniversitesi tarafından yapılan küçük bir inceleme, yüz maskelerinin etkili olduğunu iddia etti (27), ancak bu toplum ortamlarında değil, SARS-1 ve sağlık hizmetleri ortamlarında yapılan çalışmalara dayanıyordu.

Alman şehirlerinde zorunlu maskeler: önemli bir etkisi yok. ( IZA 2020 )

C- YÜZ MASKELERİNİN RİSKLERİ

Aşağıdaki kanıtların gösterdiği gibi, uzun süre maske takmak zararsız değildir:

 1. DSÖ’ye maskenin “yan etkileri” (28) konusunda çeşitli uyarılar oldu. Böyle nefes almada zorluk ve cilt döküntüleri gibi.
 2. Almanya'daki Leipzig Üniversite Hastanesi tarafından yürütülen testler, yüz maskelerinin sağlıklı yetişkinlerin dayanıklılığını ve performansını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. (29)
 3. Yaklaşık 1000 katılımcıyla yapılan bir Alman psikolojik araştırması , Almanya'da zorunlu yüz maskelerinin getirilmesi nedeniyle “ağır psikososyal sonuçlar” (30) buldu .
 4. Hamburg Çevre Enstitüsü uyardı, klor bileşiklerinin inhalasyon  (31) yüz maskesi yok edilmesi ile ilgili olarak poliester maskeleri, hem de sorunlar.
 5. Avrupa hızlı uyarı sistemi RAPEX , AB kalite standartlarını karşılamadıkları ve “ciddi risklere” yol açabilecekleri için halihazırda 70 maske modelini geri çağırdı.  (32)
 6. Almanya'da iki 13 yaşındaki çocuklar aniden öldü (33). Uzun süreli maske takan çocuğa yapılan (34) otopsi de CO2 zehirlenmesi  (35) ve ani kalp durması tespit edildi. 
 7. Çin'de spor dersleri sırasında maske takmak zorunda kalan birkaç çocuk bayıldı ve öldü (36);  otopsiler, olası ölüm nedeni olarak ani bir kalp durması buldu.
 8. ABD'de N95 (FFP2) maskesi takan bir araba sürücüsü bayıldı ve bir (37) direğe çarptı (38) .

Sonuç;

Genel popülasyondaki kumaş yüz maskeleri, en azından bazı durumlarda etkili olabilir, ancak şu anda bu önermeyi destekleyen çok az kanıt var veya hiç yok. SARS-2 virüsü gerçekten iç mekan aerosolleri yoluyla bulaşırsa, kumaş maskelerin koruyucu olma ihtimali düşüktür. Sağlık yetkilileri bu nedenle kumaş yüz maskelerinin enfeksiyon oranını veya riskini azaltacağını varsaymamalı veya önermemelidir.

Ayrıca bakınız;

 1. https://wwwnc.cdc.gov/eid/article/26/5/19-0994_article
 2. https://www.cebm.net/covid-19/masking-lack-of-evidence-with-politics/
 3. https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.05.01.20088260v1.full.pdf
 4. https://www.cidrap.umn.edu/news-perspective/2020/04/commentary-masks-all-covid-19-not-based-sound-data
 5. https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMp2006372
 6. https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.03.30.20047217v2
 7. https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.04.01.20049528v1
 8. http://www.asahi.com/ajw/articles/13523664
 9. https://bmjopen.bmj.com/content/5/4/e006577
 10. https://www.thieme-connect.com/products/ejournals/html/10.1055/a-1174-6591
 11. https://rationalground.com/mask-charts/
 12. https://corona-transition.org/maskenpflicht-brachte-in-osterreich-keinerlei-messbaren-nutzen
 13. https://sentinelksmo.org/more-deception-kdhe-hid-data-to-justify-mask-mandate/
 14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2493952/pdf/annrcse01509-0009. (  pdf)
 15.  https://www.washingtonpost.com/history/2020/04/02/everyone-wore-masks-during-1918-flu-pandemic-they-were-useless/
 16.  https://www.forbes.com/sites/davidnikel/2020/05/08/denmark-norway-relax-coronavirus-restrictions-but-borders-remain-closed/
 17. https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc2030886
 18. https://swprs.org/the-suppressed-danish-mask-study/
 19. https://rationalground.com/mask-charts/
 20. https://swprs.org/who-mask-study-seriously-flawed/

https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)31142-9/fulltext

 1.  https://www.pnas.org/content/117/26/14857
 2. https://reason.com/2020/06/22/prominent-researchers-say-a-widely-cited-study-on-wearing-masks-is-badly-flawed/
 3. http://ftp.iza.org/dp13319.pdf#page=28
 4. https://www.mdr.de/thueringen/ost-thueringen/jena/corona-jena-seit-einer-woche-keine-neuinfektion-100.html
 5. https://www.healthaffairs.org/doi/full/10.1377/hlthaff.2020.00818
 6. https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.05.22.20109231v5
 7. https://royalsociety.org/-/media/policy/projects/set-c/set-c-facemasks.pdf
 8. https://science.orf.at/stories/3201213/
 9. https://corona-transition.org/der-maskenzwang-ist-verantwortlich-fur-schwere-psychische-schaden-und-die
 10. https://corona-transition.org/maskentragen-noch-ungesunder-als-gedacht
 11. https://corona-transition.org/maskentragen-noch-ungesunder-als-gedacht
 12. https://corona-transition.org/13-jahrige-maskentragerin-stirbt
 13. https://corona-transition.org/zweites-kind-moglicherweise-durch-maskentragen-gestorben
 14. https://www.thoughtco.com/carbon-dioxide-poisoning-608396
 15. https://www.thatsmags.com/china/post/31100/student-deaths-lead-schools-to-adjust-rules-on-masks-while-exercising
 16. https://nypost.com/2020/04/24/driver-crashes-car-after-passing-out-from-wearing-n95-mask/
 17. https://nypost.com/2020/04/24/driver-crashes-car-after-passing-out-from-wearing-n95-mask/

(*) Aerosol, bir katının veya bir sıvının gaz ortamı içerisinde dağılmasıdır. Duman, sis ve spreyler örnek olarak gösterilebilir. 10 mikrondan daha küçük çaplı sıvı veya katı parçacıklardan oluşan çok fazlı sistem. Son yıllarda aerosoller köpük veya jel şeklinde hazırlanmaktadır.

Anahtar Kelimeler:
MaskeCDCOxford
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.