Öne Çıkanlar DSÖ Z kuşağı COVID19 psikotronik aŞI

İTİBARI YERLERDE SÜRÜNEN BM'YE KARŞI DİK DURULMALI

Yazan Sabahattin İSMAİL

BM Barış Gücü’nün görev süresi 30 Ocak'ta doluyor.

Görev süresi 1 yıl daha uzatılacak.

Ne ki, bu konuda, KKTC ve Türkiye'nin görüşleri yine alınmadı.

60 yıl önce, 4 Mart 1964'de Türk tarafının da oluruyla alınan 181 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı uyarınca ateşkesi sağlamak ve korumak için adaya gönderilen BM Barış Gücü'nün görev süresi, yakın geçmişe kadar Türk tarafının da onayı ile 6 aylık periyotlarla uzatılmaktaydı.

Ancak BM, son yıllarda Türk tarafının olurunu almadan sadece Rum yönetiminin oluruyla BM Barış Gücü'nün görev süresini uzatmaya başladı.

Üstelik yine Türk tarafının oluru alınmadan periyodları da 6 aydan 1 yıla çıkardı.

Türk tarafı bunun üzerine 2 yıl önce BM'ye bir muhtıra vererek KKTC ile AYRI BİR STATÜ ANLAŞMASI (SOFA) YAPILMASINI aksi halde BM Barış Gücü'nün KKTC'ye sokulmayacağını bildirdi.

Bunun için BM'ye 2 aylık bir süre verildi. Rum tarafı buna karşı çıkarak "tek meşru devletin kendileri olduğunu, kendilerinin BM Barış Gücü'ne onay verdiklerini, dolayısıyla KKTC ile ayrı bir statü anlaşması yapılamayacağını" iddia etti.

BM de Rum yönetimine uyarak KKTC muhtırasını ciddiye almadı ve aradan geçen 2 yıla karşın KKTC ile ayrı bir statü anlaşması yapmadı.

DİK DURULMADI

Ne yazık ki Türk tarafı BM ile sürtüşmeyi göze alamayarak muhtırasının arkasında durmadı ve kamuoyu baskısına karşın, BM Barış Gücü'nün KKTC 'ye girişini yasaklamadı, KKTC 'deki kamplarını kapatmadı. Maraş'taki BM gözlem noktalarını kapatıp askerlerini Maraş'tan kovmadı.

Türk tarafının dik duramayışından ve sadece blöf yapmasından cesaret alan BM Barış Gücü'nün saygısızlığı daha da arttı., Pile yolu'nun yapılmasını engellemek için ağustos 2023'de fiziki güç kullandı.

Bölge halkı ve polisimiz BM Barış Gücü'nün kurduğu barikatı yıkınca, bugün Gazze'de İsrail'in soykırımına göz yuman BM Güvenlik Konseyi hemen toplanarak oy birliğiyle KKTC 'yi kınadı.

Ne ki varılan anlaşma sonucu devam eden Pile yolu inşaatı Pile girişine 550 metre kala BM Barış Gücü tarafından yine durduruldu.

BM Barış Gücü yola devam etmemiz için yüz yıllardır Pile Türkleri tarafından kullanılan toprakların Rum yönetimine devrini ve parsellenerek Rumlara dağıtılmasını dayattı.

Bu konuda bizim bilgimiz dışında Rumlarla gizli bir anlaşma yaptığı ortaya çıktı.

Türk tarafı bunu kabul etmeyince yol inşaatı durduruldu.

Türk tarafı BM Barış Gücü ile çatışmayı göze almadığı için 550 metre kala yol inşaatını askıya aldı.

RAPORDA TÜRK TARAFI KINANDI

Buna karşın BM Barış Gücü’nün ocak ayı sonunda görev süresinin uzatılması için BM Genel Sekreteri tarafından BM Güvenlik Konseyi'ne sunulacak raporda yine Türk tarafı suçlandı.

Rum basını tarafından açıklanan taslak raporda Türk askerlerinin ara bölge ihlalleri yaptığı iddia edildi ve şöyle dendi:

"‘Ağustos’tan Kasım’a kadar Türk kuvvetleri tarafından ara bölgeye 43 ihlalde bulunuldu. 27 Kasım’da Türk kuvvetleri Ay Demet bölgesindeki bir evin çatısına bir kamera ile bir uydu çanağı yerleştirdi. UNFICYP bölgedeki varlığını artırdı, 81 Türk askeri evin saatlerce önünde konuşlandırılarak yerel nüfus (Rum) içerisinde endişe yarattı.BM Özel Temsilcisi’nin müdahalesi üzerine bölgede başka eylemde bulunulmadı."

Rapor taslağında Türk ve Rum liderlerin Kıbrıs sorununun çözümü ve güven yaratıcı önlemler uygulanması için bir an önce görüşmesi de isteniyor

GAZZE'DE SEYİRCİ, ADADA ŞAHİN

Gazze'de çoğu çocuk ve kadın 25 bin masum insanın İsrail tarafından katledilmesine, yüzlerce BM görevlisinin öldürülmesine, yüzlerce cami, okul, hastahane ile 75 binden fazla evin ve tüm alt yapının yıkılmasına seyirci kalan, ateşkes çağrısı bile yapamayan, itibarı yerlerde sürünen BM karşısında sergilenen bu korkaklığı ve ezikliği kınıyorum.

Mukavemetçi bir KIBRIS TÜRKÜ olarak bu acizliğe isyan ediyorum

Gayrı meşru işgalci şımarık Rum yönetiminin hamisi olan ve KKTC 'yi muhatap kabul etmeyen BM'ye karşı artık DİK DURULARAK, hadsizliklerine DUR denmelidir.

Bu amaçla KKTC ile ayrı bir statü anlaşmasını 3 hafta içinde yapmaması ve sadece Rum yönetimi onayı ile görev süresini uzatma yoluna gitmesi halinde şu önlemler kararlılıkla alınmalıdır:

ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

1- BM Barış Gücü askerleri KKTC topraklarına sokulmamalıdır

2- Gazimağusa ve Gemikonağı'ndaki işgalci kampları kapatılmalıdır

3- Maraş'taki casusluk postaları kapatılmalı ve askerleri Maraş dışına çıkarılmalıdır

4- Pile yolunun son 550 metresi de ara bölge içinden geçirilerek kararlılıkla tamamlanmalı ve insani amaçlı yol tamanlanmalıdır

5- Rum yönetimi memuru gibi çalışan BM Barış Gücü misyon şefi Colin Stewart İSTENMEYEN ADAM ilan edilerek kendisi ile her türlü temas kesilmelidir.

Kıbrıs'a barışı 1974’de Türk askeri getirmiştir.

BM'nin adada yapacak işi yoktur.

Muhatap almadığı KKTC 'de hiçbir işi yoktur.

BM, Türk tarafının onayı olmadan topraklarımızda ve ara bölgede görev yapamaz.

Def olup Gazze'ye gitsinler.

Orada İsrail'in uyguladığı soykırımı durdursunlar, masum sivil halkı ve çocukları korusunlar, ondan sonra gelsinler konuşalım.

İtibarı yerlerde sürünen şerefsiz BM'nin şantaj ve dayatmalarına, KKTC 'ye karşı saygısızlıklarına artık boyun eğilmemelidir. Onurlu dik duruş ve şerefli milli politika budur.

Anahtar Kelimeler:
BMKKTCGazze
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
uyanmakzorundayiz 5 ay önce

Mükemmel yazı BM çıkılmalı BM demek Amerika demek

Avatar
Cskn 5 ay önce

Sokaklarda bu it sürülerini çok görüyorum özellikle Antep yollarında

Avatar
İsmet 5 ay önce

Aynen katılıyorum, Allah C.C yar ve yardımcımız olsun...