æ
Öne Çıkanlar Maske enjesiyon Tuz Assoc. Prof. Dr. Mustafa Erdoğan SÜRAT mRNA

SOKAKTA YOKUZ

5GVirus-Platformu Bağımsız Bilim Kurulu Sözcüsü Dr. Ömer ÇELEN bugün yaptığı yazılı basın açıklaması ile yarın için İstanbul Çağlayan Meydanı’nda yapılması düşünülen “Aşı” ile ilgili eyleme katılmayacaklarını ve taraf olmadıklarını açıkladı.

ÇELEN yaptığı açıklamada, tamamen insan ve çevre sağlığını düşünen bir gayeyle yola çıkan Bağımsız Bilim Kurulumuz, gerek 5G’nin gerekse Covid-19’un insan sağlığına etkileri, oluşturulan korku ortamının gerçeklik ihtimali, alınan tedbirlerin gerekliliği, birbirleriyle teknik, ekonomik, siyasi ilişkisi gibi hususlarda çareler aramaya; idare ve yasama nezdinde farkındalık oluşturmaya, toplumu bilgilendirme ve bilinçlendirmeye yönelik çalışmalarda bulunmak üzere tamamen gönüllülerden oluşan,  hukuktan tıbba, uluslararası ilişkilerden mühendisliğe birçok bilim dalında farklı ihtimal ve gerçeklikleri tartışan,  siyasetten uzak ve “muhalefet anlayışı içinde hareket etmeyen” bir oluşumdur.

Kurulumuz çalışmalarını tamamen bilimsel esaslar çerçevesinde, değerli akademisyenlerin katılımıyla sürdürmektedir.

Bağımsız Bilim Kurulumuz, çatısı altında kurulduğumuz 5gVirüs Platformu dâhil olmak üzere her tür grup, şahıs, kurum ve makamın etkisinden bağımsız bir şekilde insanlığa zararlı olan bütün faaliyetlere karşı bilim yoluyla cevap verme gayretiyle faaliyette bulunmaktadır.

Bu kapsamda çalışmalar teknik anlamda laboratuar ortamında gerçekleştirilen bilimsel deneylerin yanında hukuki zeminde açılan davalar ile de devam ettirilmektedir.

Müspet bilgilere ulaşmak için yapılan bilimsel çalışmalarımız ve menfi düzenlemelere karşı hukuki mücadelemiz meşru zeminde artarak devem edecektir.

Buna karşım hukuk nizamına menfi etkisi olacağını düşündüğümüz hiçbir eylem, işlem ve çalışmanın içinde olmayacağımızı kamuoyunun bilgisine sunmak isteriz.

9 ayı aşkın bir süredir devam eden pandemi tedbirleri nedeniyle psikolojik olarak yıpratılan toplumumuzu, “görevleri (kanuni olmakla birlikte hukuki olmayan) genelgeleri uygulamak olan emniyet güçleri” ile karşı karşıya getirecek olan bir eylemin doğuracağı sosyolojik sonuçlar ile yormanın bir fayda sağlamayacağını düşünmekteyiz.

Fayda zarar analizi yapıldığında haklı talep ve uyarılarımız karşısında, çağrıları dikkate almayan yetkilileri haklı hale getirebilecek bir eylemin içerisinde bulunmayı doğru bulmuyoruz.

Bağımsız Bilim Kurulu olarak:

  • Bugüne kadar olduğu gibi çözümü sokaklarda değil bilimde gördüğümüzü,
  • Çalışmalarımızı bundan sonra da amaçlarımız doğrultusunda tamamen bilimsel araştırmalar çerçevesinde yürüteceğimizi,
  • Hukuka aykırı olduğunu düşündüğümüz düzenlemelere karşı yasal zeminde, idare ve mahkemeler nezdinde gerekli tüm işlemleri yapacağımızı

vurgulamakta fayda görüyoruz.

Yukarıda açıkladığımız gerekçelerle

  • Gösteri, miting, yürüyüş, protesto gibi her ne ad altında olursa olsun yapılacak olan “toplu sokak eylemlerine” çalışma yöntemlerimiz arasında bulunmaması nedeniyle destek olmayacağımızı,
  • Bu kapsamda 14.12.2020 günü yapılacağı duyurulan eylemin Bağımsız Bilim Kurulumuz tarafından desteklenmediğini

Kamuoyunun bilgilerine sunarız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.