Öne Çıkanlar Nurfer Tercan Mikro Dalga Twitter Aleksandr LUKAŞENKO 5G Virüs – Platformu

SORUNUN ÇÖZÜMÜ: ZORUNLU AŞI DEĞİL!

5gvirusnews Haber Merkezi İstanbul / 6 Ekim 2020

Başta yoğun elektrikli araçlarla temasımız sonucunda bağışıklık sistemimiz zayıfladı. Böylelikle üstesinden gelinen bazı hastalıklar ve özellikle kronik hastalıklarda ki riskte kendisini  iyice göstermeye başladı. Sorunun aslı olan elektrik bütün boyutları ile masaya yatırılmadan, insanlar hastalanmadan kurtulmayacaktır. Ama bugün Ceyhan’ın Hürriyet Gaztesin’e yaptığı bir değerlendirme haberinde, kızamık ile Covid-19 aşısını birbirine benzeterek, “Türkiye’de zorunlu aşı yasa teklifi hazırlandı.” tehdidi bilim insanlığı ile örtüşmedi.

Dünyada son dönemde zirve yapan aşı karşıtlığı bitme noktasına gelen kızamık hastalığının kendini tekrar göstermesine neden oldu. Türkiye'de 2018 yılında 716 olan kızamık vakası sayısı 2019'da 2 bin 905'e yükseldi.

Sağlık Bakanlığı ‘2019 Sağlık İstatistik Yıllığı’nı açıkladı. Yıllığın ayrıntıları şöyle oldu: “2018 yılında hiç sıtma vakası görülmezken, 2019 yılında bu rakam yabancı vaka nedeniyle 279 oldu. 112 kişide AIDS görüldü. 2018’de 11 bin 576 olan verem vakaları 11 bin 247’ye geriledi. Kızamık vaka sayısı giderek yükseldi. 412’si yerli, 304’ü yabancı toplam 716 olan vaka sayısı 2019’da 2 bin 905 oldu. Bunun 1958’i yerli, 947’si ise yabancı vakalardan oluştu. Kızamık Kızamıkçık Kabakulak (KKK) aşılama oranı 2018’de yüzde 96 iken 2019’da yüzde 97’ye yükseldi.”

Aşılama oranının artmasına rağmen vaka sayılarındaki yükselişi, Hürriyet’e değerlendiren Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan şunları söyledi:

Avrupa'dan bulaşıyor

2007 ile 2011 arasında bütün dünyada kızamığı azaltma kampanyası başlatıldı. Bu aşılama ile Türkiye’de 280 binler civarında olan yıllık kızamık vaka sayısı dört yıl boyunca 4 ile 7 arasında seyretmeye başladı. Daha sonra Avrupa’da aşı reddi nedeniyle kızamık salgını oldu. 2011’de İstanbul’da Fransız turistin kapalı çarşıda bir kuyumcuya bulaştırmasıyla Türkiye’de de vaka sayıları artamaya başladı. 2013’te tüm dünyada ve Türkiye’de bir salgın yaşandı. 2013’te yıllık vaka sayımız 7 binin üzerine çıktı. Sonra tekrar dünyada aşı retleri ile mücadele başladı. Ülkeler zorunlu aşı yasaları çıkardılar. Kızamık aşısı olmayan çocukları okullara almadılar. Hatta Amerika’da toplu yerlere kızamık aşısı olmayanların girmesi engellendi.

Koronadan daha tehlikeli

2017 yılında Türkiye’de de aşılama oranları yüzde 98’den yüzde 96’lara düştü. Doğal olarak vaka sayıları arttı. 2019’da en son yüzde 97’ye 2020’de yüzde 98’e çıktı. Kızamığın bir özelliği de dalgalanarak seyretmesi. 5-10 yılda bir de pik yapıyor. COVID’den çok daha tehlikeli bir hastalık. COVID’de bir kişi 3 kişiye bulaştırırken, kızamıkta 18 kişiye bulaştırıyor. COVID’de toplumsal bağışık için yüzde 50-60 yeterli olurken, kızamıkta yüzde 95 olması gerekiyor. Bu kadar yüksek aşılamayı su çiçeğinde yapsanız hastalığı bitirirsiniz ama kızamıkta bitiremiyorsunuz. Bir grup insanın ‘Ben çocuğumu aşılatmıyorum’ deme hakkı yok, çünkü aşılanmayan her çocuk başka çocukların, insanların da sağlığını tehlikeye atıyor. Yani siz aşılama oranlarını yüksek tutsanız da bir yerlerde aşı reddi varsa hastalık gelip sizi bulabiliyor. 2017’de Türkiye’de 23 bin kişi aşı reddi yapmıştı. Görülen kızamık türü Ortadoğu kökenli değil, Avrupa’da görülen tip ama aşılamayı yüzde yüze çıkarırsak bizde daha az görülecektir.

Yasa teklifi hazır

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan  açıklamaların, “Aşı karşıtı gruplar uğraşır ve aşı olmama oranını yüzde 5’lere çıkarırlarsa o zaman salgın başlar. Bu nedenle Türkiye’de zorunlu aşı yasa teklifi hazırlandı. Şu anda bekliyor ama zorunda kalınırsa devreye sokulacak.” dedi.

Bu açıklamalardan dolayı 5virusnews de, Ceyhan’a karşı kızamık ile Covid-19’u birbirine karıştırıp, insanları aşıya zorlamak ayrı bir teşhistir.   

Biliyoruz ki, Kızamık, virüsün neden olduğu bir çocukluk çağı döküntülü hastalığıdır. Genellikle kış sonu, ilkbahar başlarında artan kızamık küçük çocuklarda yaygın olmakla birlikte aşılama yapılmayan veya daha önce kızamık geçirmemiş yetişkinlerde de sık olmasa da görülebilir.

COVİD-19 ?

Ve Covid-19 için, Türkiye’de zorunlu aşı yasa teklifi hazırlandı.” haberini kızamığın yanına koyarak vermekte olağanüstü felakettir.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dahi 2 yıl önce

Kafa gitmiş bu adamın

Avatar
Ömer 2 yıl önce

''Bu nedenle Türkiyede zorunlu aşı yasa teklifi hazırlandı. Şu anda bekliyor ama zorunda kalınırsa devreye sokulacak.”

Devletin sahibi gibi konuşma yetkisini kim veriyor bu adama ?

Avatar
Tuğrul 2 yıl önce

Öyle şeytani planlar ki !
Şeytan_I Aliyyillane kahroluyor, bu oynanan oyunlar karşısında...